Історична довідка

Історична довідка

Краснокутський район Харківської області створений у 1923 році. Площа - 1040,8 кв.км, водні ресурси - 1085,7 га. Населення – 28,484 тисяч осіб (станом на 01 січня 2015 року). Адміністративний центр – селище міського типу Краснокутськ. На півночі район межує з Охтирським районом Сумської області, на заході - з Чутівським та Котелевським районами Полтавської області. На півдні - з Коломацьким, на сході - з Богодухівським районом Харківської області.

Район адміністративно-територіально поділяється на 2 селищні ради та 11 сільських рад, які об'єднують 66 населених пунктів (2 селища міського типу та 64 сільські населені пункти).

Краснокутський край славиться історичними пам'ятниками. Тут зберігся парк і будівля помістя П.З. Харитоненка (Наталівський парк), окрасою якого є церква Спаса. І донині росте тут карельська береза, на Харківщині зростає в двох місцях тут в Наталівці і Роганському дендропарку.

Пархомівський історико-художній музей розміщено в одному з найстаріших на Слобожанщині архітектурних пам'ятників кінця ХVІІІ століття - поміщицькому будинку графа Івана Подгорічані.

В музеї є унікальні роботи видатних українських та російських митців — Іллі Рєпіна, Івана Айвазовського, Тараса Шевченка, Михайла Врубеля, Івана Шишкіна, Карла Брюллова, Ісаака Левітана, Миколи Реріха та ін.

У Пархомівці відроджена Покровська церква, яка була освячена ще у 1808 році.

На мальовничій околиці Краснокутська знаходиться дендропарк, заснований І.Н.Каразіним. Це найстаріший дендропарк України, пам'ятник садово-паркового мистецтва ХVІІІ століття (заснований у 1793 році). Рослини привозились з Японії, Китаю, Америки, Канади, Бразилії, Мексики, європейських країн.

У с. Городньому є унікальний і неповторний пам'ятник - "Співаючі тераси". Це незвичайний за плануванням фруктовий сад у вигляді великого амфітеатру, який було закладено у 19 столітті. Творцем цього дива є відомий цукровик Іван Харитоненко. У 2009 році було започатковано етно-фестиваль "Співаючі тераси"

Наречені завжди приїздять до дуба Петра І, що в с. Колонтаєві. На виїзді з с. Городнього встановлено пам'ятний знак, який свідчить про трагедію краснокутців в роки Північної війни у 1709 році.

В Краснокутську збереглися деякі старовинні споруди. В тому числі, садиба купців В'юнників (кінець ХІХ - початок ХХ століття), де розташована Краснокутська селищна рада.      

Селище Краснокутськ - один з найстаріших населених пунктів Слобідської України. Перша згадка про Красний Кут відноситься до середини ХVІІ століття. Він був заснований, як один з опорних пунктів захисту кордонів Російської держави від нападів татар. В 1651 році, після битви перед Берестечком, група переселенців з Задніпрянщини й козаки Корсунського полку оселилися під захистом лісів на пагорбах вздовж річки Мерла. Ця дата вважається датою заснування1Краснокутська.

Національний природний парк «Слобожанський» створено Указом Президента України № 1047/2009 від 11 грудня 2009 року. Він розташований на території Краснокутського району Харківської області в долині р. Мерла. Площа парку становить 5244 га. Мета створення парку – збереження та відтворення цінних природних територій, історико-культурних комплексів та природних об’єктів.

Краснокутський край - мала батьківщина багатьох відомих людей. На території району зросли Герої Соціалістичної Праці М.Овсяник, Н.Базилевич, Герой Радянського Союзу космонавт-дослідник Анатолій Левченко. Ім'я А.Левченка носить одна з вулиць селища, де він провів юні роки.

Саме з Краснокутської землі пішли у широкий світ літератури М.Дашкієв і В.Войцехович, народна артистка України Л.Бондаренко. Сьогодні у цьому краї працюють самобутні письменники і поети, композитори: М.Кисіль, С.Бабаков, В.Столбченко, Л.Покусай, П.Жадан; народні умільці: Г.Столбченко, А.Булюбаш, Л.Кремльова та інші.

На території району видобувають корисні копалини: нафту, газ. Тут здійснюють свою діяльність ГПУ «Полтавагазвидобування», ВК «Укрнафтобуріння», ТОВ «Сахалінське», ПАТ «Укрнафта». Є запаси піску, глини та уранових руд.

Краснокутський район – район сільськогосподарський. Основний напрямок – рослинництво та виробництво плодів і  ягід. Виробництво продукції тваринництва  має незначний обсяг.