Стосунки в сім’ї, дозвілля та відпочинок, як криміногенні фактори ризику та потреб, які обумовлюють протиправну поведінку неповнолітньої особи

Стосунки в сім’ї,  дозвілля та відпочинок, як криміногенні фактори ризику та потреб, які обумовлюють протиправну поведінку неповнолітньої особи

Краснокутський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, просить батьків звернути увагу на потреби дітей підліткового віку, знаходити з ними порозуміння, не ігнорувати зміну поведінки в їхньому перехідному віці, приділяти більше уваги дозвіллю та відпочинку дітей задля запобігання протиправній поведінці неповнолітньої особи.

Сім’я – це перше і найважливіше середовище дитини, у якому вона пізнає емоційний зв'язок, навчається соціальних норм та набуває важливих когнітивно-поведінкових навичок. Фактори, пов’язані зі сім’єю є найбільш точними попереджувальними сигналами розвинення протиправної поведінки у підлітків, що підтверджується великою кількістю досліджень.

Розуміння того, яке саме значення має родина, забезпечує важливий контекст для подальшого аналізу ризиків у цій сфері. Результати досліджень вказують на важливість таких аспектів, як особисті проблеми дорослих, які займаються вихованням підлітків, незалежно від того чи є це рідна мати або батько, мачуха чи вітчим, прийомна мати або батько, чи бабуся або дідусь. Важливу роль відіграють такі динамічні відносини між членами родини, як прояв любові, довіри, підтримки чи зневаги, насильства, застосування покарань і соціально-економічні родинні обставини. Вважається, що бідність не має прямого зв’язку з протиправною поведінкою, але у той самий час, стрес від обмежень економічного характеру, що переживають особи, відповідальні за виховання підлітка, може мати негативних вплив на якість виховання і взаємовідносини у родині. Більш того, бідні сім’ї мають обмежений доступ до необхідних ресурсів при вирішенні окремих і систематичних проблем. І хоча як дівчата, так і хлопці, які демонструють протиправну поведінку, мають проблеми з відносинами у родині, роль ризику у цій сфері варіюється залежно від статі підлітка. Наприклад, неналежні методи виховання, у тому числі дефіцит турботи, низька зацікавленість батьків, та їх несхильність хвалити дитину за успіхи, є значним сигналом можливого розвинення протиправної поведінки серед дівчат.

Дозвілля та відпочинок також відіграють важливу роль, як криміногенні фактори потреб, які обумовлюють протиправну поведінку неповнолітньої особи. Якщо підліток не конструктивно проводить вільний час, то це значно підвищує рівень ризику вчинення протиправних дій. На сьогодні існує дефіцит ресурсів необхідних для реагування, як на потреби дітей, так і дорослих, для забезпечення якісного та змістовного відпочинку. Окрім обмежених ресурсів у неповнолітнього може бути низька зацікавленість та недостатнє залучення до будь-яких відповідних соціальних заходів у громаді, як результат, такий підліток має слабкий зв’язок зі своєю громадою.