Для споживачів газу, які користуються паливом без лічильників, у травні проведено перерахунок відповідно до нових норм споживання

Для споживачів газу, які користуються паливом без лічильників, у травні проведено перерахунок відповідно до нових норм споживання

Чому газові компанії вимушені перерахувати вартість спожитого по нормам газу

Для споживачів газу, які користуються паливом без лічильників, у травні проведено перерахунок відповідно до нових норм споживання. Це пов'язано з тим, що Кабінет Міністрів розпорядився застосувати затверджені 23 березня 2016 року норми споживання газу заднім числом - тобто з 1 лютого.

Останнім часом з нормами споживання газу відбулось безліч змін. І навіть досі не всі питання врегульовані на державному рівні. «Тому ми радимо нашим клієнтам, які не мають приладів обліку, облаштовувати будинки безкоштовними лічильниками газу. Це єдине, що збереже кошти споживачів від коливань та невизначеності норм», - повідомив заступник голови правління з обліку газу ПАТ «Харківгаз» Юрій Маслюк.

Нові норми споживання природного газу населенням у разі відсутності лічильника Кабінет Міністрів затвердив 23 березня 2016 року постановами № 203 та № 204. Уряд змінив норми до таких показників:

•           4,4 куб. м газу на людину в місяць, якщо використовується тільки газова плита і є гаряче водопостачання;

•           7,1 куб. м газу на людину в місяць з газовою плитою за відсутності гарячої води;

•           14 куб. м на людину в місяць з газовою плитою і водонагрівачем.

Вже 27 квітня Уряд вносить зміни до термінів застосування цих норм – їх ввели заднім числом – з 1 лютого 2016 року.

Але якщо ситуація з застосуванням норм споживання газу з 1 лютого цього року стала зрозумілою, питання перерахунку вартості газу за період з 6 травня 2015р. по 31 січня 2016р. так і залишилось відкритим.

Правова колізія пов’язана з визнанням Вищим Адміністративним судом України незаконними і відміною норм споживання газу, що застосовувались у цей період за рішенням Кабміну. На державному рівні досі не прийнято рішення  щодо механізму сплати перерахованої за цей період вартості газу. Тому сума перерахунку за період з 6 травня 2015р. по 31 січня 2016р. буде вказана в окремому інформаційному полі травневої платіжки за газ – до відома споживачів. Клієнт має сам визначитися з термінами оплати цієї суми.

«В червні місяці всі мешканці Харківської області отримають рахунки за газ. Довідкову суму перерахунку також можна буде побачити в платіжці. Оплатити її або зачекати доки питання врегулюється на державному рівні може вирішити сам споживач. Заходів щодо стягнення цієї суми не застосовуватиметься», - повідомила начальник відділу розрахунків ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» Тетяна Харченко.

Оскільки значна частина перерахунку спрямовується у бюджет, газові компанії не можуть ігнорувати рішення ВСУ щодо норм споживання газу – адже це веде до заниження податкових зобов’язань та матиме ознаки злочину. Тому остаточна крапка в питаннях перерахунку може бути поставлена тільки нормативно-правовими актами та рішеннями Кабміну.