Національний природний парк «Слобожанський»

Національний природний парк «Слобожанський»

Сьогодні ми розповімо про Національний природний парк «Слобожанський», який був створений Наказом Президента України № 1047/2009 від 11 грудня 2009 року з метою збереження, відтворення цінних природних територій, історико-культурних комплексів та природних об’єктів.  

Тут можна ознайомитись з дивовижними краєвидами Слобожанщини, де гармонійно поєднуються велич столітніх струнких сосен та могутніх дубів, таємничість боліт та озер.

Парк розташований на лівому та правому берегах річки Мерла та в місці злиття річок Мерла і Мерчик та займає площу 5244 га. Важливими елементами ландшафту є долини річок Мерла, Мерчик та їхніх малих приток. Долини цих двох річок терасовані. Нижня тераса долин — лучна, заплавна, частково заболочена. На них трапляються стариці, гриви, що урізноманітнює як загальний вигляд заплав, так їхню біотопічну структуру. Друга, борова тераса простягається вздовж річок порівняно широкою смугою і складається з полого-хвилястих ділянок пагорбів і заболочених западин (древніх стариць), вкритих лісом або лучно-болотною рослинністю.

Різноманіття ландшафтів території національного парку зумовлює і біорізноманіття. Оточені березовими і вільховими заростями, ці острівки Полісся створюють умови, прийнятні для існування нетипових для цієї зони рослин і тварин.

Основною метою створення Парку є збереження цінних природних територій та історико-культурних комплексів і об'єктів Лісостепової зони, проведення наукових досліджень в галузі охорони довкілля, створення умов для відпочинку, рекреації, оздоровлення населення, екологічної пропаганди і екологічного виховання.

Основні завдання парку: створення та розширення мережі оздоровчих і туристичних закладів; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об'єктів; проведення наукових досліджень природних комплексів та їхніх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів; проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо; створення та розширення існуючої мережі рекреаційних закладів.

Клімат в НПП «Слобожанський»  лагідніший за континентальний. Середня температура повітря у січні становить −7,4°C, у липні 20, 30°C. Висота снігового покриву 17—20 см. Належать до недостатньо вологої теплої агрокліматичної зони. Опадів 520 мм за рік. Максимальна кількість опадів випадає в основному в теплий період року. В цілому клімат території є досить сприятливим для зональної лучної і лісової рослинності.

На території парку можна побачити таких представників флори, як верес звичайний, журавлина болотна, конюшина альпійська, молодило руське, бузина чорна, аморфа чагарникова, пухівка піхвова, росичка круглолиста, дзвоники персиколисті, вербозілля звичайне, плаун річний, вовче тіло звичайне, любка дволиста, хвощ тощо.

Унікальна рослинність парку представлена 9 угрупованнями, що включені до Зеленої книги України, за Додатками Бернської конвенції на території НПП поширені 13 рослинних угруповань, що підлягають охороні у Європі, 60 рідкісних видів судинних рослин, з них 21 вид занесені до Червоної книги  України.

У складі фауністичних комплексів на території НПП «Слобожанський» представлено понад 60 раритетних видів, серед яких 8 видів занесені до Європейського  Червоного списку, 20 видів — до Червоної книги України, 33 види — до Червоного списку Харківської області.

Візитною карткою НПП «Слобожанський» є гіпно-сфагнові болота і сфагнові торфовища, які характерні для зони Полісся. А одним з найбільш загадкових представників рослинності цих боліт є комахоїдна рослина – росичка круглолиста, оскільки вона живиться комахами.

Видовий склад тваринного світу  налічує 1052 вид, 53 з яких занесені до Червоної книги України. Це видра річкова, норка європейська, горностай, гадюка Нікольського, журавель сірий, чорний лелека, шість видів кажанів тощо.

На території Слобожанського парку проводяться науково-дослідні роботи з метою вивчення природних процесів, об'єктів та комплексів, забезпечення постійного моніторингу за їх змінами, екологічного прогнозування, розроблення наукових засад охорони, відтворення й використання природних ресурсів та особливо цінних об'єктів.

Національний природний парк «Слобожанський» пропонує довготривалі прогулянки за туристичним маршрутом «Забутими стежками» по нагірній діброві довжиною 14 км та відвідування екологічних стежок: «До торф’яних боліт» та «Мурафської дачі».

 

Замовити екскурсію, туристичний маршрут чи відвідати   НПП «Слобожанський» Ви можете за тел.: 0978134628; 0970115279