Пархомівський художній музей

Пархомівський художній музей
Продовжуємо подорож Краснокутським районом. І сьогодні мандруємо до Пархомівського музею.
Пархомівський художній музей є одним із найцікавіших сільських музеїв України та одним із найпопулярніших туристичних об’єктів Харківщини. Розташований у будинку –«палаццо», зведеному наприкінці ХVІІІ ст. графом І.М. Подгорічані.
Пархомівський художній музей заснований у 1955 році вчителем історії Панасом Федоровичем Луньовим.
Ім’я Панаса Федоровича Луньова добре знають не тільки на Харківщині, а й по всій Україні. Відомий український педагог, музеєзнавець, краєзнавець П.Ф. Луньов народився 15 січня 1919 року в с. Щегольск, Суданського повіту (нині Біловський район), Курської губернії, помер 7 лютого 2004 року. Заслужений працівник культури України (1990 р.), почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців (1995 р.), кавалер ордена за заслуги ІІІ ступеня (1997 р.), лауреат Всеукраїнської премії імені Д. Яворницького (2004 р.), він зробив вагомий внесок у справу збереження пам’яток історії та культури Слобожанщини, виховав кілька поколінь митців, мистецтвознавців, краєзнавців, педагогів.

П.Ф. Луньов – випускник історичного факультету Харківського національного університету В.Н. Каразіна (1949 р.). Більше 50 років Панас Федорович працював учителем історії в Пархомівський середній школі Краснокутського району. Протягом багатьох років працював у Товаристві охорони пам’яток історії та культури, учасник ІІ і наступних з’їздів Спілки художників СРСР, член науково – проблемної комісії з естетичного виховання молоді при Академії педагогічних наук СРСР, лауреат премії журналу “Сельская молодежь” (1987 р.). Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна затвердив для своїх студентів премію імені Панаса Федоровича Луньова.

У 1955 році на основі особистої колекції творів живопису, графіки, декоративно – ужиткового мистецтва та експонатів історико – етнографічного характеру П.Ф. Луньова заснував історико – художній музей. Це – один із перших народних музеїв художнього напрямку, який тривалий час діяв при Пархомівський середній школі. З 1962 року музей було розміщено в одному з найстаріших на Слобожанщині архітектурних пам’ятників кінця ХVIII століття, поміщицькому будинку графа Подгорічані. У 1967 році йому було присвоєно статус “народний”, а з 1986 він набув статус державного (став відділом Харківського художнього музею).
За своєю художньою цінністю Пархомівський художній музей не поступається багатьом обласним музеям України і є єдиною такою художньою збіркою на території нашої країни. Його фонди нараховують більше 6 тисяч експонатів. Колекція поділяється на декілька відділів, де зберігаються шедеври світового та вітчизняного мистецтва, зокрема твори Т.Г. Шевченка, І.Ю. Рєпіна, І.С. Їжакевича, О.А. Кипренського, В.А. Тропініна, І.Я. Крижицького, І.К. Айвазовського, І.Ф. Красицького, А.Ю. Архіпова, О.В. Сєрова, В.А. Фаворського, М.М. Ромадіна, Ф. Боля, Ван Дейка, Я. Рейдаля, К. Піссарро, П. Пікассо та інші.
Але цінність Пархомівської скарбниці полягає не лише в її унікальній колекції, а і в тій культурно – просвітницькій роботі яку здійснює музей. Щороку його відвідують близько 20 тисяч чоловік із різних куточків нашої країни і закордону. Працівники музею читають лекції для школярів, працює мистецькознавчий клуб “Райдуга”, гурток “Юний художник”.
Окрім цього в залах музею експонуються виставки творів професійних та самодіяльних художників, народних майстрів України, проходять музичні вечори та концерти, свята для дітей, зустрічі з творчою інтелігенцією.